"Askeri Havacılık" etiketine ait 69 sonuç bulundu.
Airbus A400M vs C-130 Hercules Hangisi Daha İyi?

Askeri hava kargo taşımacılığında ikonik hale gelmiş C-130 Hercules ve Airbus A400m hava kargo uçaklarının teknik detaylarının karşılaştırmasını sizler için yaptık.

Havacılık Alfabesi, Tarihçesi ve Harflerin Okunuşu

Havacılıkta kullanılan alfabe nedir? ICAO tarafından kullanılan havacılık alfabesinin okunuşu, örnekleri ve tarihçesi hakkında bilgiler sizi bekliyor

Amfibik Uçaklar Hakkında Her Şey!

Amfibik uçaklar, hem su hem de karada kullanılabilen uçaklardır. Bu uçaklar, hem suya inebilen bir gövde tasarımına hem de iniş ve kalkış yaparken kullanılan iniş takımına sahiptirler.

Savaş Uçakları Havada Nasıl Fotoğraflanır? F-16 Çekimi

Hava fotoğrafçılığı nasıl yapılır? NATO görevi kapsamında Polonya'da görev yapan Türk F-16'larının video görüntüleri eşliğinde hava fotoğraf çekimleri.

Tunus T-6C Texan II Eğitim Uçaklarını Teslim Alıyor

Textron firması, Tunus Hava Kuvvetleri'nin sipariş verdiği ilk T-6 Texan II eğitim uçağını geçtiğimiz günlerde teslim etti.

İkinci KF-21 Boramae Prototipi İlk Uçuşunu Yaptı

Güney Kore'nin 4,5'uncu nesil muharebe uçağı KF-21 Boramae'nin 2'nci prototipi ilk uçuşunu bugün 10 Kasım perşembe günü gerçekleştirdi.

Phoenix Ghost, Amerikanın Ukrayna için Ürettiği İHA

ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımlarda bir aracın adı dikkat çekiyor. Dolanan / gezici mühimmat veya diğer adıyla kamikaze / vurucu İHA "Phoenix Ghost"

J-20 Muharebe Uçağı Zhuhai Airshow'da

Çin'in en önemli havacılık etkinliği olan Zhuhai Airshow için hazırlar sürerken, J-20 muharebe uçakları fuar alanına ulaştı.

Avustralya Nakliye Uçağı Filosunu Güçlendiriyor

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin alımı için başvurduğu 24 adet C-130J-30 Super Hercules nakliye uçağı için ABD'den onay çıktı.

Çin Bombardıman Uçakları Üzerinde Balistik Füze Görüntülendi

Çin'in hava kuvvetlerine ait bir H-6 bombardıman uçağı ilk kez kanat altına yerleştirilmiş bir balistik füze ile görüntülendi.

Yenilenen Su-57 Savaş Uçağı'nın Uçuş Denemeleri Yapıldı

Rusya'nın Suhoy Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen Su-57 5'inci nesil savaş uçağının modernize edilmiş bir modeli ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

Brezilya ve Kore C-390 Nakliye Uçağı İçin İş Birliğine Gidiyor

Brezilyalı Embraer firması, C-390 Millennium nakliye uçağı projesi kapsamında parça alımı için Güney Koreli savunma sanayi firmaları ile anlaştı.

Polonya İlk Bayraktar TB2 SİHA'larını Teslim Aldı

Polonya Silahlı Kuvvetleri ülkenin Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak'ın da katıldığı törenle ilk Bayraktar TB2 Taktik SİHA'larını teslim almaya başladı.

Türkiye'nin İlk İnsansız Helikopteri Alpin'i Tanıyalım

Türkiye'nin ilk insansız helikopteri olma ünvanına sahip Alpin SAHA EXPO fuarında yine büyük ilgi gördü, peki Alpin'in özellikleri neler?

Hollanda Yenilenen İlk AH-64 Apache Helikopterini Teslim Aldı

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait modernize edilen ilk AH-64E v6 Apache helikopteri Boeing tarafından teslim edildi.

İtalyan Jandarma Teşkilatından Aw119Kx Helikopteri Siparişi

İtalyan Carabinieri teşkilatı 20 adet Leonardo firmasının üretimi Aw119Kx hafif genel maksat helikopteri siparişi verdi.

Türkiye'nin Yeni Vurucu (Kamikaze) İHA'ları Görücüye Çıktı

Türk savunma sanayi firmalarının geliştirdiği ALPAGU ve DELİ adında 2 yeni vurucu / kamikaze İHA sisteminin tanıtımı SAHA EXPO savunma fuarında yapıldı.

Meltem 3 Projesi'nde 5'inci P-72 Uçağı Teslim Edildi

Meltem 3 Projesinde yeni gelişme! Türk donanmasının en önemli güç çarpanlarından biri olan P-72 deniz karakol uçaklarının 5'incisinin de teslimatı yapıldı.

Polonya MQ-9A Reaper İHA Kiralıyor

Avrupa'nın yükselen askeri gücü Polonya, ABD üretimi MQ-9A Reaper silahlı İHA'larını kiralama yoluyla tedarik edecek.

Dron Savaşlarında Yeni Perde: Hava Muharebeleri

Ukrayna'ya ait bir dronun Rus askerleri tarafından yönlendirilen başka bir dronu ateş açarak düşürme görüntüleri sosyal medyada yayınlandı.

T-6 Texan II Eğitim Uçaklarının 1000'incisi Teslim Edildi

Geleceğin savaş pilotlarının eğitiminde kullanılan ABD'li Textron üretimi T-6 Texan II uçaklarının 1000'incisi Kolombiya Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Güney Kore 3'üncü S-92 Helikopterini Teslim Aldı

Güney Kore Sahil Güvenlik Teşkilatı, ABD'li Sikorsky üretimi S-92 arama-kurtarma helikopterilerinden 3'üncüsünü teslim aldı.

Norveç'in Falcon 20 Elektronik Harp Uçakları Emekli Oldu

Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri emektar Dassault Falcon 20 Elektronik Harp uçaklarını emekliye ayırdı.

TUSAŞ'ın ANKA IHA'sı Malezya Yolunda

Türkiye'nin havacılık devi Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA insansız hava aracı son olarak Malezya tarafından tercih edildi.

KERKES Projesi'nde Mutlu Son, Teslimatlar Yapıldı

İHA'ların GPS olmadan otonom harekat icra edebilmelerini sağlaması için STM ve SSB iş birliğiyle yürütülen KERKES Projesi tamamlandı ve teslimatlar yapıldı.

Çek Cumhuriyeti F-35 Kulübüne Katılmaya Hazırlanıyor

Çek Cumhuriyeti Hükümeti 24 adet F-35A Lightning muharebe uçağının alımına yönelik bir niyet mektubunu ABD'li yetkililere sundu.

İngiliz Ordusu İlk Protector RG Mk1 İHA'sına Kavuştu

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, ABD'li General Atomics firmasına sipariş ettiği Protector RG Mk1 İHA'larından ilkinin resmi kabulünü yaptı.

İspanya Tanesi 100 Euro'dan Peru'ya Helikopter Satıyor

İspanya Hükümeti, 6 adet SH-3 Sea King helikopterinin Peru Donanması'na tanesi 100 Euro bedelle satışını onayladı.

İsrailli Firmadan Yeni Mini Vurucu (Kamikaze) İHA

İsrail Tel Aviv merkezli Spear firması, yeni geliştirdiği Viper vurucu (kamikaze) İHA'sının animasyon videosunu paylaştı.

Hindistan Hava Kuvvetleri Yeni Hafif Taaruz Helikopterine Kavuştu

Hafif Taaruz Helikopteri LCH projesi kapsamında geliştirilen Prachanda helikopterlerinin Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından resmi kabulü yapıldı.

Kuveyt Yeni Eurofighter Typhoon'larını Teslim Aldı

İtalyan Leonardo firması, Kuveyt Hava Kuvvetleri için üretilen 5'inci ve 6'ıncı Eurofighter Typhoon muharebe uçaklarını teslim etti.

KF-21 Boramae Muharebe Uçağının Testleri Sürüyor

Güney Kore'nin geliştirdiği KF-21 Boramae yeni nesil muharebe uçağının son denemelerinde iniş takımları kapalı uçuş gerçekleştirildi.

Hafif Taaruz Uçağı Mwari'den Yeni Satış

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Paramount Group firması, ismi açıklanmayan ülkelere 9 adet Mwari hafif taaruz ve keşif uçağı sattığını açıkladı.

ABD Hipersonik Seyir Füzelerine Yatırım Yapıyor

Northrop Grumman ve Raytheon firmaları birlikte Amerikan Hava Kuvvetleri için yeni bir hipersonik seyir füzesi geliştirecek.

Fransız Donanması İlk H160 Helikopterini Teslim Aldı

Fransız Donanması'nın sipariş ettiği H160 genel maksat helikopterlerinden ilki geçtiğimiz günlerde teslim edildi.

Hürkuş'un Nijer ve Çad Siparişleri 2023 Yılında Teslim Edilecek

Hürkuş temel eğitim uçağı siparişi veren Nijer, 2 uçağını 2022 yılının sonuna kadar, Çad ise 3 uçağını 2023 yılının ilk çeyreğinde teslim alacak.

Tayland'dan İsrail Yapısı Hermes 900 İHA Siparişi

Tayland, hem kara hem de deniz kuvvetlerinin kullanımı için İsrailli Elbit firması tarafından üretilen Hermes 900 İnsansız Hava Aracı (İHA) sipariş etti.

B-21 Raider Bombardıman Uçağı İçin Geri Sayım Başladı

ABD'li Northrop Grumman, yeni nesil B-21 Raider bombardıman uçağını Aralık ayının ilk haftasında kamuoyuna resmi olarak tanıtacak.

Embraer KC-390'un Tanker Modeli ABD Yolunda

Brezilyalı Embraer ile ABD'li L3 Harris firmaları, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına yönelik olarak KC-390'ın yeni bir tanker versiyonunu geliştirecek.

İsviçre 6.25 Milyar Dolarlık F-35 Sözleşmesini İmzaladı

Geçtiğimiz günlerde İsviçre parlamentosunun onayladığı F-35 alım kararından sonra 36 uçağın tedariğini öngören 6.25 milyar dolarlık sözleşme imzalandı.

Polonya FA-50 Hafif Taaruz Uçağı Sözleşmesini İmzaladı

Polonya ve Güney Kore arasında Temmuz ayında varılan dev savunma anlaşması kapsamındaki FA-50 hafif taaruz uçaklarının alımına sözleşme imzalandı.

TUSAŞ Afrika Çıkarmasına Hazırlanıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 21-25 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek Africa Aerospace and Defence fuarında TUSAŞ çok sayıda ürünle boy gösterecek.

Kızılelma İHA'nın İlk Motor Entegrasyon Testi Başarıyla Tamamlandı

Baykar Teknoloji firmasının geliştirdiği Bayraktar Kızılelma jet motorlu İnsansız Hava Aracı (İHA)'sının ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı.

Havelsan'ın Dikey İniş-Kalkış Yapabilen İHA'sı Baha Yenilendi

Özellikle savunma, güvenlik ve teknoloji alanındaki yazılım çözümleriyle tanınan Havelsan, kendi geliştirdiği B30 BAHA İnsansız Hava Aracını Yeniledi.

İran'ın Shahed-136 Vurucu (Kamikaze) İHA'ları Ukrayna'da

İran'ın Rusya'ya sattığı Shahed-136 Vurucu (Kamikaze) İnsansız Hava Aracı (İHA) Ukrayna'da kullanılmaya başladı.

Yunanistan Yenilenen İlk İki F-16'sını Teslim Aldı

Yunan Hava Kuvvetleri, yenilenmiş (modernize edilmiş) ilk iki F-16V Viper savaş uçağını teslim aldı.

Polonya'dan Dev Ah-64E Apache Taaruz Helikopteri Alımı

Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında savunma alımlarına hız veren Polonya, ABD'den 96 adet AH-64E taaruz helikopteri almak için talepte bulundu.

ABD'nin Uçak Motor Bakımları İngiliz Rolls-Royce'a Emanet

Amerikan Donanması'nın ve Deniz Piyadeleri'nin envanterindeki uçakların motorlarının bakımını İngiliz Rolls-Royce firması yapacak.

C-390 Nakliye Uçağı Yangın Söndürme Görevlerine Hazır

Embraer firması, Portekiz'e teslim edilecek C-390 nakliye uçağının uçuş denemelerine başlamasının ardından şimdi de yangın söndürme modelini test ediyor.

Avustralya F-18'lerinin Brisbane'deki Gösterisi Nefes Kesti

Riverfire festivalini kutlamaya hazırlanan Avustralya'nın Brisbane şehrinde gösteri uçuşu yapan F-18 Super Hornet savaş uçakları, izleyenlerin nefeslerini kesti.

Portekiz'in KC-390 Nakliye Uçakları Test Uçuşlarına Başladı

Portekiz için Brezilyalı Embraer firması tarafından üretilen KC-390 nakliye uçağının teslimat öncesi uçuş testleri başladı.

Gripen E Modelinden İlk Meteor Füzesi Atışı Yapıldı

İsveç'in Saab firması tarafından yapılan açıklamada, Gripen savaş uçağının E modeli ile ilk kez bir Meteor füzesi atış denemesi yapıldığı açıklandı.

Avustralya Blackhawk'tan Sonra Seahawk Helikopteri de Alıyor

Lockheed Martin'e verdiği 40 adet UH-60M helikopter siparişi ABD tarafından onaylanan Avustralya, Donanması için 12 adet MH-60Rs Seahawk alıyor.

AW249 Taaruz Helikopteri İlk Uçuşunu Yaptı

İtalyan Leonardo firması tarafından geliştirilen yeni nesil AW249 taaruz helikopterinin ilk uçuşunu yaptığı görüntüler kamuoyu ile paylaşıldı.

Hindistan Eğitim Uçakları için Honeywell Motorlarını Seçti

Eğitim uçakları için motor arayışını sürdüren Hindistan'ın HAL şirketi, ABD'li Honeywell firmasının TPE331-12B turboprop motorlarında karar kıldı.

Airbus A400M Yangın Söndürme Görevlerine Hazır

Türkiye’nin de kullanıcıları arasında bulunduğu A400M ağır kargo uçağı, üreticisi Airbus tarafından yangı söndürme görevlerinde kullanılması için tadil edildi.

KF-21 Boramae Muharebe Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Güney Kore’nin KF-21 Boramae 4,5 nesil muharebe uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdiği görüntüler bugün yayınlandı.

İngiliz Eurofighter Typhoon’larına Son Teknoloji Radar

Eurofighter Typhoon muharebe uçaklarının önemli kullanıcılarından İngiltere, uçakları için 2,35 milyar pound değerinde yeni radar siparişi verdi.

Sikorsky'nin CH-53K Ağır Nakliye Helikopteri Teslimatları Sürüyor

ABD’nin önde gelen helikopter üreticilerinden Sikorsky, Amerikan Deniz Piyadeleri’ne 7’üncü CH-53K ağır nakliye helikopterini teslim etti.

Yenilenmiş Ka-52M Taaruz Helikopteri 2022’de Rus Ordusu'nda

Rus Savunma Bakanlığı ve Rusya'nın Helikopterleri firması arasında Ka-52M taaruz helikopterlerinin alımına yönelik bir anlaşma geçtiğimiz günlerde imzalandı.

Hava Muharebelerinde Lazer Silahları Çağı Yaklaşıyor

Lockheed Martin firmasının uçaklarda kullanım için geliştirdiği pod içine yerleştirilmiş lazer silahı, Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından test ediliyor.

KF-21 Boramae Muharebe Uçağı İlk Uçuş İçin Geri Sayıyor

Güney Kore’nin KF-21 adı verilen 4,5 nesil muharebe uçağı projesinde, bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan ilk uçuşu öncesi yer denemelerine başlandı.

Polonya AW149 Genel Maksat Helikopteri Alıyor

Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne 32 adet AW149 genel maksat helikopterinin alımına yönelik bir anlaşma, 1 Temmuz’da imzalandı.

Bayraktar Akıncı SİHA ilk Kez Anadolu Kartalı 2022 Tatbikatında

Türk Hava Kuvvetleri’nin en önemli tatbikatlarından biri olan Anadolu Kartalı’nda, Baykar Teknoloji tarafından üretilen Bayraktar Akıncı SİHA’lar görücüye çıktı.

Kıbrıslı Rumlar Airbus'tan H145M Hafif Taaruz Helikopteri Alıyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 24 Haziran’da duyurulan anlaşma ile Airbus’a 6 adet H145M hafif taaruz helikopteri siparişi verdi.

İspanya’dan Yeni Nesil Eurofighter Typhoon Muharebe Uçağı Siparişi

Halihazırda Eurofighter kullanıcıları arasında bulunan İspanya, 20 adet elektronik taramalı radara sahip yeni nesil Eurofighter Typhoon siparişi verdi.

Baykar 3 adet Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya Hibe Edecek

Ukrayna’da düzenlenen “Halkın Bayraktarı” kampanyası ile toplanan paralarla sipariş edilmesi hedeflenen 3 adet Bayraktar TB2 bu ülkeye bedelsiz verilecek.

Hint Avcı Uçaklarına ABD motoru

Hindistan’ın HAL firması (ing. Hindustan Aeronautics Limited ), yerli üretim Tejas hafif muharebe uçaklarında kullanılmak üzere ABD’li General Electric’in alt kuruluşu olan GE Aviation’dan 99 adet F404-GE-IN20 motoru sipariş etti.

ABD Donanması’nın İHA’ları Havada Yakıt İkmal Görevlerinde

İsrail ile birlikte insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesi ve kullanımı konusunda öncü ülkelerden biri olan ABD, şimdi de İHA’ları havada yakıt ikmali görevlerine ısındırıyor.