Havelsan'ın Dikey İniş-Kalkış Yapabilen İHA'sı Baha Yenilendi

Özellikle savunma, güvenlik ve teknoloji alanındaki yazılım çözümleriyle tanınan Havelsan, kendi geliştirdiği B30 BAHA İnsansız Hava Aracını Yeniledi.


Havelsan'ın Dikey İniş-Kalkış Yapabilen İHA'sı Baha Yenilendi

Türk savunma sanayinin özellikle yazılım alanında lider kuruluşu olan Havelsan, kendi geliştirdiği B30 BAHA İnsansız Hava Aracı (İHA)'sını yenilediğini duyurdu.

BAHA üzerinde yapılan yenileştirme çalışması hakkında Anadolu Ajansı'na konuşan Havelsan AR-GE ve Mühendislik Direktörü Mehmet Onur Özçelik, BAHA'nın Havelsan'ın önemli bir projesinin bir bileşeni olduğunu belirtti ve ekledi: "BAHA ilk ortaya çıkarken yerli ve milli otopilot yazılımımızı ve sürü algoritmalarımızı test etmek için kullanılan bir platformdu. Biz bu platform üzerinde algoritmalarımızı geliştirdik. Yapılan geliştirmelerin testlerini silahlı kuvvetlerimizin olduğu bölgelerde gerçekleştirmek istedik ve bir çok alana gittik. Bunu yapmaktaki amacımız öncelikle silahlı kuvvetlerimizin bölgedeki ihtiyacını doğru tanımlamak, görmek ve yerinde test etmekti. Bununla birlikte bu test platformunun kendisini de geliştirmiş ve daha iyi hale getirmiş olduk." dedi.

Açıklamasına yenileştirmenin hedefleri ile devam eden Özçelik, BAHA üzerinde bu çalışmaları tamamladıklarını ifade ederek: "BAHA'yı güncelledik. Şu anda yeni bir tasarım olarak tamamen farklı özelliklere sahip bir platform ile uçuş testlerimizi gerçekleştiriyoruz. Çok yakın bir zamanda bu platformu denemek için sahalarda olacağız. BAHA sadece silahlı kuvvetlerimiz için tasarladığımız bir ürün değil, bunun yanı sıra dost ve müttefik ülkelerimiz için de ihraç etmek istediğimiz ürünlerimizden bir tanesidir. Bu kapsamda biz birçok ülkeye farklı etkinliklerde ürünümüzü tanıtıyor ve bununla ilgili test ve demo faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu kapsamda anlaşma imzalamak için yoğun çaba sarfediyoruz." ifadesini kullandı.

Havelsan B30 BAHA İHA

Kaynak: Havelsan TV

Mehmet Onur Özçelik, Baha'nın yeni kazandığı kabiliyetleri sıraladıktan sonra, her hava şartında uçuş ile uzaktan tespit ve teşhis özelliğinin öne çıktığını da belirtti: "Bunlardan en önemlilerinden birisi aslında uçuş için uygun olmayan hava şartlarında artık uçabilecek olmasıdır. Bu kapsamda özellikle soğuk hava şartlarında, sızdırmazlık özelliği ile birlikte belirli yağmur ve yağış şartları altında uçuş yapabiliyor olacak. Bununla birlikte görüntüleme sistemi olarak kameraları çok daha gelişmiş, çok daha uzak mesafeden tespit ve teşhis yapabilecek özellikte elektro optik sistemleri olacak. Yine üzerinde sinyal karıştırma ortamında stabil bir şekilde uçabilmesini sağlayacak çözümler var olacak. Bunları geliştirmek için sahada birçok test faaliyetinde bulunduk. Yeni prototipin üretimi bitti, şu an uçuş testlerinde, kullanıcı demo faaliyetlerimize başladık. Bu kapsamda yeni geliştirdiğimiz uçağımızı test ediyoruz, umarım çok daha iyi sonuçlar alarak silahlı kuvvetlerimize destek olacağız. Yeni prototipin üretimi bitti, şu an uçuş testleri devam ediyor. Önümüzdeki dönemde dijital birlik projesi ile birlikte kullanıma alınmasını öngörüyoruz. Dijital Birlik Projesi; insansız hava araçları, insansız kara araçları ve insansız deniz araçlarından oluşan bir proje. Arkasında yine Havelsan'ın geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi ile beraber tam entegre bir sistem olarak aslında geleceğin muharebe sisteminin alt yapısını oluşturuyor. Bu kapsamda Havelsan'ın ciddi ürün çalışması var." açıklamasını yapan Özçelik, BAHA'nın yüzde 90 oranında yerlilik oranına sahip olduğuna işaret ederek, "Tasarımı bizim tarafımızdan yapılıyor, gövdesi tamamen yerli firmalarımızla üretiliyor. İçeriğinde kullandığımız komponentleri çoğunlukla yerli firmalarımızdan alıyoruz." şeklinde konuştu. BAHA’nın farklı tip ve ağırlıklarda faydalı yük taşıyabilen yeni platformları üzerinde de test ve performans testlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirten Özçelik, hem yurtiçi hem de yurtdışında yeni anlaşmalar imzalamak için çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

Havelsan B30 BAHA İnsansız Hava Aracı (İHA)'nın Mevcut Özellikleri:

Havelsan Baha Görsel

Havelsan, geliştirdiği BAHA (Bulut Altı İnsansız Hava Aracı)'nı şu ifadelerle tanımlıyor: "dikey iniş ve kalkış yeteneği, tam otonom görev kabiliyeti, farklı faydalı yüklerin entegre edilmesine izin veren modüler mimarisi ve daha birçok üstün özelliğiyle tüm insansız sistemlerle ortak harekat yapabilen bir Bulutaltı Otonom Hava Aracıdır". Yatay seyirde, benzinli motordan kuvvet alan BAHA, dikey iniş-kalkışta gücünü elektrik motorlarından alıyor.

BAHA'nın yenileştirme öncesindeki performansı ile şöyle: 15.000 feet’a kadar görev icra edebilen B30, benzin motoruyla 6 saate kadar havada kalabiliyor (elektrik motoruyla 2 saate kadar) ve 80 km’ye kadar bir menzili var. 5 kg’a kadar faydalı yük taşıyabilen B30, 3.7 m’lik geniş kanat açıklığına sahip. Havelsan mühendisleri, sistemin iki kişi tarafından kolayca kurulup ve tek kişi tarafından işletilebilir nitelikte tasarlandığını belirtiyor. B30, dakikalar içerisinde göreve hazır hale gelebiliyor.

BAHA'nın Genel Görev Kabiliyetleri ise Aşağıdaki Gibi Tanımlanıyor:
 • Takip, Tespit ve Alan Koruma
 • İstihbarat
 • Elektronik Harp
 • Kıyı ve Sınır Güvenliği
 • Enerji Nakil ve Petrol-Gaz Hatları Denetimi
 • Kaçakçılık ve Terörle Mücadele
 • Asayiş
 • Narkotik Bitki Tespiti
 • Yerleşim Termal Ölçümü
 • Orman Yangın Yönetimi
 • Afet Sonrası Değerlendirme
 • Sintine ve Çevre Kirliliği Tespiti
 • Tarımsal Uygulamalar
 • Haritacılık

pilotx.com.tr iha eğitimi

Kaynak: Havelsan


İlk Yorum Yapan Sen Ol!

Yorum Yap

Lütfen bilgileri eksiksiz doldurunuz. *

İlginizi Çekebilecek Haberler