Modüler ve Entegre ATPL Farkı Nedir?

Bir havayolunda pilot olarak çalışmaya başlamadan önce ATPL eğitimini almak gerekiyor. Peki entegre ve modüler ATPL eğitimleri arasında ne fark var?


Modüler ve Entegre ATPL Farkı Nedir?

Üzerinde şık bir üniformayla dev bir yolcu uçağına kumanda edebilmek, pilotluğa adım atan herkesin hayallerini süslüyor. Bu hayali gerçekleştirebilmek için atılması gereken ilk adım ise İngilizce kısaltması ATPL olan Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı’na sahip olmak. Tam adı Airline Transport Pilot License olan ATPL’ye, çok sayıda farkılı bileşeni olan özel bir eğitim süreci sonunda sahip olunabiliyor. Özel pilotluk okularında ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde alınabilen ATPL eğitim temelde 2 şekilde veriliyor. Bu iki farklı eğitim tipi; Modüler ATPL ve Entegre ATPL olarak adlandırılıyor.

Modüler ATPL Eğitimi Nedir?


Modüler ATPL Eğitimi, bir kişinin havayolu nakliye pilot lisansı eğitimini modüler, yani her biri bağımsız bir uzmanlığı içeren ayrı paketler şekilde tamamlanmasına deniyor. Bu eğitimde bir kişi önce hususi pilot olur, hususi pilot lisansını (PPL) alır ve deneyim uçuşlarını tamamlar. Bu aşamada kişi hususi pilot ünvanına ve ehliyetine artık sahiptir. Sonrasında ticari pilotluk eğitimlerini de tamamlayarak ATPL almaya hak kazanır.Entegre ATPL Eğitimi Nedir?


Entegre (bir bütün halinde olan) ATPL eğitiminde ise bir kişi sonunda ticari pilotluk ünvanını kazanacağı kesintisiz ve yoğun tempolu bir eğitime katılır. En büyük avantajı daha kısa sürede tamamlanması olan bu eğitim, en başından itibaren doğrudan ticari pilotluk dersleri ile başlar. Eğitim aşamalarını tamamlayan adaylar, başarılı olduklarında havayolu nakliye pilotluğu lisansını almaya hak kazanırlar.Modüler ve Entegre ATPL arasındaki farklar nelerdir?


Modüler ATPL eğitimi iş, okul ve aile hayatınızdan vazgeçmeden eğitim almanıza olanak tanır. Eğitimin en önemli noktası ilk aşaması olan Hususi Pilotluk Lisansı’dır. Hususi Pilot Lisansı’na sahip olduktan sonra eğitimin herhangi bir aşamasında kursa ara verebilirsiniz. Bu ara yıllarca da sürebilir. Yıllar sonra bir kaç tazeleme uçuşu ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Entegre ATPL eğitiminde ise kayıt olmanız için öncelik, herhangi bir yerde öğrenci ya da çalışan olmamanızdır. Alacağınız kurs yoğun olduğu için filo ile beraber eğitimlerinizi aksatmadan ilerlemeniz gerekir. Eğitimin herhangi bir aşamasında ara vermek istediğinizde lisans alabilmeniz mümkün olmaz. Entegre eğitimin belirgin faydası, tüm teorik eğitimi en başında aldığınızdan benzer dersleri farklı modüllerde tekrar almayarak zaman kazanmış olmanızdır. Entegre eğitim modeli modüler eğitim modeline göre daha kısa sürede tamamlanır.

Modüler ATPL Eğitimini Kimler Tercih Ediyor?


Modüler ATPL eğitimini; iş, okul ve aile hayatından vakit kaybetmeden pilotluk eğitimini tamamlamak isteyen kişiler tercih ediyor.

Entegre ATPL Eğitimini Kimler Tercih Ediyor?


Entegre eğitimin çıkış nedeni, havayolu şirketlerininin Cadet programlarında ticari pilot yetiştirmek için hızlı eğitim vermeyi amaçlamalarıdır. Fakat daha sonrasında uçuş okullarında dışarıdan kişilerin de katılacağı Entegre ATPL kursları açılmıştır. Bu eğitimi ise genellikle üniversite sonrasında pilot olmaya karar vermiş, herhangi bir işe başlamamış ve eğitimi yarıda bırakmayı büyük bir risk olarak görmeyen adaylar tercih ediyor.İşe Giriş Sırasında Bir Fark Yaratıyor Mu?


Havayolları, pilot alım ilanlarını “ATPL Frozen” yani bu lisansa ve yeterli uçuş süresine sahip kişileri hedefleyerek yapar. Bu ilanlarda istihdam edilecek pilotların hangi şekilde ATPL eğitimi aldığına dair genellikle bir ibare bulunmaz. Havayolu firmalarını pilot alımlarından ilgilendiren temel konu, ATPL sahibi adayların uygulanan testleri başarıyla tamamlamasıdır.

Wings Academy Amerika Pilotluk Eğitimi

Benzer Habeler & Yazılar