Havacılık Teknolojilerine Dair Tüm Gelişmeler

"Teknoloji" etiketine ait 34 sonuç bulundu.
Corendon, Türkiye'de Emtia İşlemlerinde Öncü Oldu

Corendon Airlines, 360T Platformu ile iş birliği yaparak Türkiye'de emtia işlemi gerçekleştiren ilk şirket oldu, maliyet ve rekabet avantajı sağladı.

Dünyada İlk: Dubai'de Uçan Taksiler Hizmete Giriyor

Dubai, ABD'li Joby ile işbirliği yaparak 2025'te başlayacak olan dünyanın ilk elektrikli uçan taksi hizmetini duyurdu. Şehir içi seyahatler devrim geçirecek.

Yunanistan'a MH-60R Helikopter Testleri Tamamlandı

Sikorsky, Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait üç MH-60R SEAHAWK helikopterin testlerini başarıyla tamamladı, 2024'te ilk teslimatlar Yunanistan'a ulaşacak.

Güney Kore'den KF-21 Seri Üretim Hamlesi

Güney Kore, KF-21 savaş uçaklarının seri üretimine başlıyor. Hava Kuvvetleri filosunu güçlendirecek bu adım, Kore'nin savunma kabiliyetini artırıyor

THY'den Yeni Dijital Hizmet: TK Cüzdan Uygulaması

Türk Hava Yolları, Miles&Smiles üyelerine özel TK Cüzdan ile ödeme ve iade işlemlerini kolaylaştırıyor. Hızlı ve güvenli dijital ödeme deneyimi sunuyor.

Alper Gezeravcı: Türkiye'nin İlk Astronotu ve Kariyeri

Alper Gezeravcı, Türkiye'nin ISS'e gönderdiği ilk astronot. F-16 pilotluğundan uzaya, olağanüstü bir yolculuk

Türkiye Uzayda: Gezeravcı'nın Tarihi Ax-3 Görevi

ürkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, SpaceX ile ISS'e yolculuk ediyor. Ax-3 görevi ertelendi, yeni tarih 19 Ocak

Gyrocopter Nedir? Çalışma Prensibi ve Avantajları

Gyrocopter nedir, nasıl çalışır ve hangi avantajları sunar? Bu blog yazısında gyrocopter'ın teknik detaylarına inerken, rekreasyondan tarıma, acil durum hizmetlerinden turistik uçuşlara kadar geniş bir kullanım yelpazesini keşfedin. Havacılıkta çeşitlilik ve ekonomik uçuş deneyimi için gyrocopter'ın potansiyelini yakından tanıyın!

Airbus A400M vs C-130 Hercules Hangisi Daha İyi?

Askeri hava kargo taşımacılığında ikonik hale gelmiş C-130 Hercules ve Airbus A400m hava kargo uçaklarının teknik detaylarının karşılaştırmasını sizler için yaptık.

Amfibik Uçaklar Hakkında Her Şey!

Amfibik uçaklar, hem su hem de karada kullanılabilen uçaklardır. Bu uçaklar, hem suya inebilen bir gövde tasarımına hem de iniş ve kalkış yaparken kullanılan iniş takımına sahiptirler.

Yenilenen Su-57 Savaş Uçağı'nın Uçuş Denemeleri Yapıldı

Rusya'nın Suhoy Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen Su-57 5'inci nesil savaş uçağının modernize edilmiş bir modeli ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

Elektrikli Hava Araçları Orta Doğu Pazarına Giriyor

Saudi Arabian Airlines (Saudia) ile Alman Lilium firmaları arasında 100 Lilium elektrikli jet yolcu uçağının alımına yönelik bir anlaşma imzalandı.

Türkiye'nin İlk İnsansız Helikopteri Alpin'i Tanıyalım

Türkiye'nin ilk insansız helikopteri olma ünvanına sahip Alpin SAHA EXPO fuarında yine büyük ilgi gördü, peki Alpin'in özellikleri neler?

AW609 Tiltrotorlu Hava Aracının Üretim Modeli Havalandı

İtalyan Leonardo firması tarafından geliştirilen AW609 dikey inip kalkabilen tiltrotorlu hava aracının üretim modeli ilk uçuşunu ABD'de gerçekleştirdi.

Dron Savaşlarında Yeni Perde: Hava Muharebeleri

Ukrayna'ya ait bir dronun Rus askerleri tarafından yönlendirilen başka bir dronu ateş açarak düşürme görüntüleri sosyal medyada yayınlandı.

KERKES Projesi'nde Mutlu Son, Teslimatlar Yapıldı

İHA'ların GPS olmadan otonom harekat icra edebilmelerini sağlaması için STM ve SSB iş birliğiyle yürütülen KERKES Projesi tamamlandı ve teslimatlar yapıldı.

Rus Motorlarına Sahip 2'nci MC-21 Yolcu Uçağı Havalandı

Rus MC-21 dar gövdeli yolcu uçağının ikinci prototipi de yerli üretim PD-14 motorları ile uçuş denemelerine başladı.

Çin'in Amfibik Uçağı AG600M Yangınlara Karşı Hazır

Çin'in AVIC kuruluşu tarafından geliştirilen AG600M yangın söndürme uçağının su alma ve boşaltma testleri geçtiğimiz günlerde başarı ile tamamlandı.

KF-21 Boramae Muharebe Uçağının Testleri Sürüyor

Güney Kore'nin geliştirdiği KF-21 Boramae yeni nesil muharebe uçağının son denemelerinde iniş takımları kapalı uçuş gerçekleştirildi.

Vertical Aerospace İngiltere'nin Gururu Olmaya Kararlı

İngiltere merkezli Vertical Aerospace firmasının VX4 elektrikli VTOL hava taksisi ilk uçuş denemesini geçtimiz günlerde gerçekleştirdi.

Hava Taksi Pazarından Bir Yıldız Kaydı: Kittyhawk Kapanıyor

Elektrik motorlu ve VTOL kabiliyetli bir hava taksi geliştiren Kittyhawk, resmi linkedin hesabından yaptığı duyuruda faaliyetlerine son verdiğini duyurdu.

Kanada Havayolları'ndan Hibrit Uçak Siparişi

Kanada Havayolları (Air Canada), İsveç merkezli Heart Aerospace firması tarafından geliştirilen 4 hibrit - elektrik motora sahip ES-30 yolcu uçağı siparişi verdi.

Elektrikli Uçan Taksilerin Geleceği Parlak

ABD'li havayolu şirketi United, Eve firması tarafından üretilen ve dikey iniş-kalkış yapabilen elektrikli uçan taksilere 15 milyon dolar yatırım yapıyor.

Güney Kore Ay'a Doğru ilk Adımını Attı

Güney Kore tarafından geliştirilen ve ay yörüngesinde keşif amaçlı görev yapacak olan uzay aracı Danuri, Falcon 9 roketi ile başarıyla fırlatıldı.

Airbus A400M Yangın Söndürme Görevlerine Hazır

Türkiye’nin de kullanıcıları arasında bulunduğu A400M ağır kargo uçağı, üreticisi Airbus tarafından yangı söndürme görevlerinde kullanılması için tadil edildi.

KF-21 Boramae Muharebe Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Güney Kore’nin KF-21 Boramae 4,5 nesil muharebe uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdiği görüntüler bugün yayınlandı.

Kargo İHA’sı Siparişleri Dünya Genelinde Artıyor

İskoçya merkezli Bristow ve Elrow Air arasında 100 adet Chapparral kargo İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın alımına yönelik bir niyet mektubu imzalandı.

Hava Muharebelerinde Lazer Silahları Çağı Yaklaşıyor

Lockheed Martin firmasının uçaklarda kullanım için geliştirdiği pod içine yerleştirilmiş lazer silahı, Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından test ediliyor.

KF-21 Boramae Muharebe Uçağı İlk Uçuş İçin Geri Sayıyor

Güney Kore’nin KF-21 adı verilen 4,5 nesil muharebe uçağı projesinde, bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan ilk uçuşu öncesi yer denemelerine başlandı.

Bayraktar Akıncı SİHA ilk Kez Anadolu Kartalı 2022 Tatbikatında

Türk Hava Kuvvetleri’nin en önemli tatbikatlarından biri olan Anadolu Kartalı’nda, Baykar Teknoloji tarafından üretilen Bayraktar Akıncı SİHA’lar görücüye çıktı

Lilium Elektrikli Jet Yolcu Uçağı Projesi'nde İki Yeni Anlaşma

Elektrikli bir VTOL uçağı geliştiren Lilium firması, bu iddialı proje kapsamında İspanyol Aernnova ve ABD’li Livent şirketleri ile yeni anlaşmalar imzaladı.

Orman Yangınlarını Önleme Çalışmalarına Üniversitelerden Destek

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Harita Mühendisliği Bölümü İleri Uzaktan Algılama Teknoloji Laboratuvarı tarafondan yapılan çalışmalar ile Akdeniz Bölgesi'nde orman yangınlarının etkilediği alanlar optik ve termal uydu görüntüleri kullanılarak haritalandırıldı.

TUSAŞ'tan Havacılık Alanındaki Bilimsel Araştırmalara Destek

Türkiye'de askeri ve sivil havacılık alanında gerçekleştirilen çok sayıda projenin başında olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), bundan sonra bu alanlardaki akademik çalışmalara da destek verecek.

Orman Yangınlarına Karşı İHA’lar Kullanılabilir mi?

Bu yaz Türkiye’nin özellikle güney bölgelerinde çıkan orman yangınları, köy ve şehir yerleşimlerine de zarar vermeleri ve yaşanan can kayıpları sebebiyle kamuoyunun uzunca bir süre gündemini meşgul etti.