Uzay Alanındaki En Güncel Sayfalar

"Uzay" etiketine ait 20 sonuç bulundu.
Amerika IM-1 ile 52 yıl sonra Ay'a İniş Yaptı

Amerikan Intuitive Machines'in IM-1 Lunar misyonu, Ay'ın güney kutbu bölgesine başarılı bir iniş gerçekleştirerek uzay keşif tarihinde yeni bir sayfa açtı.

TUSAŞ Yeni Yetenekler Arıyor: Personel Alımı Başvuru Detayları

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), çeşitli pozisyonlar için 2024'de yeni personel alımı yapıyor. Başvuru şartları ve tarihleri açıklandı.

Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Dünya'ya Döndü

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom-3 göreviyle uzay yolculuğunu tamamlayıp Dünya'ya döndü. Bu tarihi an, Axiom Space tarafından canlı yayınlandı.

NASA'nın Mars Helikopteri Ingenuity Görevi Sona Erdi

Ingenuity'nin üç yıllık keşif görevi sona erdi. Zorlu inişte rotor kanatları hasar gören helikopter, Mars'ta 129 dakika uçarak tarih yazdı.

Türk Astronot Gezeravcı'nın Dönüş Yolculuğu Ertelendi

İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı'nın ISS'ten dönüşü, kötü hava koşulları nedeniyle Pazartesi gününe ertelendi. Yeni dönüş planları ve detaylar açıklandı

Türkler Uzayda | Ax-3 Fırlatma Canlı Yayını

Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın yer aldığı Axiom 3 görevi dahilinde Space X roketi ile yapılacak fırlatmanın türkçe ve ingilizce canlı yayınları

Türkiye'nin Uzaydaki Konumu: Ajans, Programlar, Hedefler

Türkiye Uzay Ajansı'nın kuruluşu ve Milli Uzay Programı, Türkiye'nin uzayda büyük adımlar atmasını sağlıyor. Ay misyonu ve uydu teknolojilerinde ilerleme

Gezeravcı'nın Uzay Deneyleri: Türkiye'nin Bilimsel Adımı

Alper Gezeravcı, ISS'te 4 önemli deney yürütecek. Vokalkord, Miyeloid, Message ve Pranet deneyleri Türkiye'nin uzay bilimlerindeki ilerlemesini simgeliyor

Alper Gezeravcı: Türkiye'nin İlk Astronotu ve Kariyeri

Alper Gezeravcı, Türkiye'nin ISS'e gönderdiği ilk astronot. F-16 pilotluğundan uzaya, olağanüstü bir yolculuk

Türkiye Uzayda: Gezeravcı'nın Tarihi Ax-3 Görevi

ürkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, SpaceX ile ISS'e yolculuk ediyor. Ax-3 görevi ertelendi, yeni tarih 19 Ocak

Çin'den Uzayda Büyük Adım: Orienspace'in Gravity-1 Roketi

Çin'in Orienspace tarafından fırlatılan Gravity-1 roketi, ticari uzay fırlatma alanında devrim niteliğinde! Detaylar için tıklayın: Orienspace Gravity-1 Haberleri"

NASA ve ESA, Mars’ta Toplanan Örnekleri Depolayacak

NASA ve ESA, Mars’tan toplanan örnekleri dünyaya geri getirmek için atılacak adımlar üzerinde anlaştı ve İlk adım bir depo kurmak olacak.

İsveç ve Türkiye Uzay Alanında İş Birliğine Gidiyor

Türkiye'de uzay teknolojilerine yapılan yatırımlar karşılığını veriyor. İsveç'in LNT teleskobu Türkiye Uzay Ajansı'nın AYAP-1 projesi ile aya gönderilecek.

NASA'nın DART Uzay Aracı Asteroidi 12'den Vurdu

NASA'nın geliştirdiği DART uzay aracı küçük bir asteroide çarparak yörünge hızını yavaşlatmayı başardı.

Uluslararası Uzay Kongresi 9 Eylül'de Bursa'da Başlıyor

Dünyanın en önemli uzay konulu etkinliklerinden olan Uluslararası Uzay Kongresi (ISC 2022), 9-11 Eylül tarihleri arasında Bursa'da GUHEM'de yapılacak.

Çin'in Yörünge Altı Hava Aracı İkinci Denemesini Tamamladı

Çin'in yörünge altında uçuş yapabilen bir hava aracı geliştirme projesinde, ikinci deneme uçuşu 26 Ağustos Cuma günü başarıyla gerçekleştirildi.

Güney Kore Ay'a Doğru ilk Adımını Attı

Güney Kore tarafından geliştirilen ve ay yörüngesinde keşif amaçlı görev yapacak olan uzay aracı Danuri, Falcon 9 roketi ile başarıyla fırlatıldı.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk Görüntüler Geldi

NASA tarafından geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu’nun ilk görüntüleri dün ABD Başkanı Joe Biden tarafından paylaşıldı.

NASA Asteroid Tehditine Karşı

Asteroid tehdidine karşı "Çifte Asteroid Yön Değiştirme Testi" (Double Asteroid Redirection Test / DART) projesini geliştiren ABD'nin Uzay Ajansı NASA, gök cisimlerinin uçuş yörüngelerini onlara çarparak değiştirmeyi hedefleyen aracını uzaya göndermek için geri sayıma başladı.

Uzayda Çekilecek İlk Filmin Ekibi Uzay İstasyonu'nda

Uzayda çekilecek ilk uzun metrajlı filmin ekibi, Rusya'nın Baykonur üssünden Rusya Uzay Ajansı (ROSCOSMOS)'a ait Soyuz roketi ile geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna başarıyla gönderildi.