"Uzay" etiketine ait 9 sonuç bulundu.
NASA ve ESA, Mars’ta Toplanan Örnekleri Depolayacak

NASA ve ESA, Mars’tan toplanan örnekleri dünyaya geri getirmek için atılacak adımlar üzerinde anlaştı. İlk adım bir depo kurmak olacak.

İsveç ve Türkiye Uzay Alanında İş Birliğine Gidiyor

Türkiye'de uzay teknolojilerine yapılan yatırımlar karşılığını veriyor. İsveç'in LNT teleskobu Türkiye Uzay Ajansı'nın AYAP-1 projesi ile aya gönderilecek.

NASA'nın DART Uzay Aracı Asteroidi 12'den Vurdu

NASA'nın geliştirdiği DART uzay aracı küçük bir asteroide çarparak yörünge hızını yavaşlatmayı başardı.

Uluslararası Uzay Kongresi 9 Eylül'de Bursa'da Başlıyor

Dünyanın en önemli uzay konulu etkinliklerinden olan Uluslararası Uzay Kongresi (ISC 2022), 9-11 Eylül tarihleri arasında Bursa'da GUHEM'de yapılacak.

Çin'in Yörünge Altı Hava Aracı İkinci Denemesini Tamamladı

Çin'in yörünge altında uçuş yapabilen bir hava aracı geliştirme projesinde, ikinci deneme uçuşu 26 Ağustos Cuma günü başarıyla gerçekleştirildi.

Güney Kore Ay'a Doğru ilk Adımını Attı

Güney Kore tarafından geliştirilen ve ay yörüngesinde keşif amaçlı görev yapacak olan uzay aracı Danuri, Falcon 9 roketi ile başarıyla fırlatıldı.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk Görüntüler Geldi

NASA tarafından geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu’nun ilk görüntüleri dün ABD Başkanı Joe Biden tarafından paylaşıldı.

NASA Asteroid Tehditine Karşı

Asteroid tehdidine karşı "Çifte Asteroid Yön Değiştirme Testi" (Double Asteroid Redirection Test / DART) projesini geliştiren ABD'nin Uzay Ajansı NASA, gök cisimlerinin uçuş yörüngelerini onlara çarparak değiştirmeyi hedefleyen aracını uzaya göndermek için geri sayıma başladı.

Uzayda Çekilecek İlk Filmin Ekibi Uzay İstasyonu'nda

Uzayda çekilecek ilk uzun metrajlı filmin ekibi, Rusya'nın Baykonur üssünden Rusya Uzay Ajansı (ROSCOSMOS)'a ait Soyuz roketi ile geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna başarıyla gönderildi.