Pilotaj ve Pilotluk Eğitim Rehberi

Pilotaj bölümü ve pilotluk eğitimi hakkında bilmeniz gerekenleri, pilotluk eğitim maliyeleri ve kazançlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Pilotaj ve Pilotluk Eğitim Rehberi

Havacılığın dünyada ve ülkemizde daha yaygın hale gelmesi ile birlikte pilotluk eğitimi veren uçuş okulu ve pilotaj bölümleri açan üniversite sayısı her geçen gün artmaya başladı. Pilotluk eğitiminin her iki kurumda verilebiliyor olması bir çok kafa karışıklığını da beraberinde getiriyor. İşte bu yazımızda pilotajın ne demek olduğundan pilotluk eğitiminin nerelerde alındığına kadar bir çok noktayı sizler için aydınlatacağız. Hazırsanız pilotaj yolcuğunuza başlıyoruz.

 

Pilotaj Nedir?

Pilotaj, pilotların keskin doğruluk içerisinde ve güvenle navigasyon yapabilmelerine verilen addır. Ülkemizde ise genellikle üniversitelerdeki 4 yıllık pilotluk eğitimine verilen isim olarak anılır.

 

Pilotluk Bir Navigasyon Sanatı

Pilotluk, çoğunlukla ölü hesaplama (dead reckoning) olarak bilinen, yeryüzündeki işaretleri referans alarak hava aracıyla yapılan navigasyon sanatıdır. Bu eski teknik gelişen haberleşme sistemleri, uydular ve sensörler ile birlikte yerini daha teknolojik sistemlere bıraksa da halen pilotluk eğitimlerinin temelini oluşturduğundan geçerliliğini korumaktadır.

 

Pilotluk Eğitimi Adımları

Sürücü ehliyetlerinde olduğu gibi pilotluk lisanslarının da bir çok türü vardır fakat havayolunda pilot olmayı hedefleyen pilotlar genellikle önce Hususi Pilot Lisansı (PPL) alarak pilot olurlar daha sonrasında birden çok motora sahip uçaklarla, insan veya kargoyu taşıyarak, ticari uçuşlarda aletlere bakarak uçuş yapmayı öğrenirler. Tüm bu öğretilerinin sonuda ATPL olarak geçen ve havayollarına pilot olarak iş başvurunda bulunabilecekleri Havayolu Nakliye Pilot Lisansına sahip olurlar.

 

Popüler Pilot Lisans Türleri

1. PPL -> Hususi Pilot Lisansı

2. CPL -> Ticari Pilot Lisansı

3. ATPL -> Havayolu Nakliye Pilot Lisansı.

 

Üniversite mi Uçuş Okulu mu?

Ülkemizde son yıllarda popüler olarak üniversitelerde açılan pilotaj bölümlerini yine üniversitelerde açılan otobüs kaptanlığı bölümleri ile özdeşleştirebilirsiniz. Otobüs kaptanlığı bölümünden mezun olduktan sonra otobüs kullanmanızı sağlayan diplomanız değil sürücü ehliyetinizdir. Pilotajdaki durum da tıpa tıp aynıdır. Pilotaj bölümünden 4 yıl sonunda mezun olduktan sonra aldığınız üniversite diploması değil üniversitede kurulan uçuş okulu üzerinden verilen Pilotluk lisansınız sizi havayolu pilotu yapar. Otobüs şoförü olmanız için 2 yıl beklemenize gerek olmadığı gibi pilot olmanız için 4 yıl beklemenize gerek yoktur. Bu eğitimin lisans yani uçuş okulu kısmı genellikle 16-18 ay sürmektedir.


Pilotaj Eğitiminin Maliyeti

Ülkemizde hususi pilot olmak isteyenler için 14.000 ile 20.000 Euro arasında değişkenlik gösterirken, Havayolu Pilotluk eğitimi maliyeti ise 50.00 ile 90.000 Euro arasında değişmektedir.

Pilotaj Maaşları ve ROI

Havayolu pilotu olmak için ortalama maliyetlerde ücretler ödeyen kişilerin havayollarında işe başladıktan sonra ödedikleri ATPL eğitim masrafını 1.5 yıl içerisinde kazandıkları gözlemlenmektedir.
 

Pilotluk Eğitimi için Sağlık Raporu

Eğer pilot olmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şeylerden biri sağlık raporu almaktır. Pilotluk eğitimleri için sağlık raporları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından akredite edilmiş hastaneler tarafından verilebilir. Buradaki muayeneleriniz sırasında işitme, görme, nefes ve dikkat testleri gibi testler yapılır ve iç hastalıkları,göğüs, dahiliye, göz, kulak burun boğaz ve psikiyatri bölümünden doktorlara muayene olursunuz. Limitler dahilinde çıkan sonuçlarınız ile sağlık raporu almaya hak kazanırsınız.
 

Pilot Olmak için Üniversite Mezunu Olmak Şart mı?

Hususi pilot olmanız için üniversite ya da lise mezunu olma şartı aranmamaktadır.
 

Havayolu Pilotu Olmak için Üniversite Mezunu Olmak Şart mı?

Havayolu pilotu olmak için üniversite mezunu olmanıza gerek yoktur fakat yabancı havayollarının aksine Türkiye'deki havayolu şirketleri genellikle üniversite mezunu şartı aramaktadır. Bu şartı pilot ihtiyacı arttığında esnettikleri de gözlemlenmiştir.

 

Havayolu Pilot Olmak için Hangi Bölümü Okumalıyım?

Havayolu pilotu olmanız için pilotaj bölümünü okumanıza gerek olmadığı gibi havacılık bölümleri okumanıza da gerek yoktur. Bölümünüzden daha çok etkili olan yabancı dil ve pilotaj yeteneğinizdir. Herhangi bir bölümü okuyabilirsiniz.

Pilotluk Eğitim Süresi

Hususi Pilotluk eğitimleri için 4-6 ay , Havayolu Pilotluk Eğitimleri için 16-18 ay arasında sürmektedir.

İncelemenizi Tavsiye Ettiğimiz Yazılarımızpilotx.com.tr iha eğitimi

Kaynak:


İlk Yorum Yapan Sen Ol!

Yorum Yap

Lütfen bilgileri eksiksiz doldurunuz. *

İlginizi Çekebilecek Haberler